گزارش کارآموزی معدن زغالسنگ

گزارش کارآموزی معدن زغالسنگ

دانلود گزارش کارآموزی معدن زغال سنگ coalکارورزی زغالسنگ
فصل اول
مقدمه
زغالسنگ ماده ای است که بشر برای تولید حرارت در طول سالیان دراز از آن استفاده کرده است و به این نکته دست یافته است که از این ماده جهت تامین گرما و همچنین تامین انرژی صنایعی همچون سیمان و فولاد سازی و تولید الکتریسیته می تواند بهره ببرد. در دو دهه اخیر بدلیل فراوانی زغال سنگ مشکلاتی که در بعضی از کشورها در تامین نفت و گاز خود داشته اند از زغالسنگ در تبدیل به نفت و گاز استفاده شده است.
از موارد استفاده زغالسنگ، تبدیل آن به کک و استفاده آن در صنایع چدن و فولاد می باشد. در یکصد سال آینده به دلیل مصرف بی رویه مواد نفتی در چند دهه گذشته زغالسنگ یک عامل مهم در تامین انرژی بود. نکته بسیار مهم در مصرف زغالسنگ آلودگی محیط زیست می باشد. که در دو دهه گذشته نیز مقررات و آیین نامه هایی خاص به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست در اثر استخراج و بخصوص مصرف زغالسنگ ناخالص تنظیم شده است. لذا ضرورت دارد در زمینه تولید زغالسنگ خالص و شیوه های مصرف، مطالعات ویژه ای انجام شود.

تعریف زغال سنگ
زغال ماده ای است غیر متجانس که ترکیب اولیه آن را گیاهان و سبزه جات تشکیل می دهد و به مرور زمان این گیاهان و سبزه جات اولیه تحت شرایط مختلف مانند رطوبت ، حرارت و فشار قرار گرفته اند و بستگی به نوع گیاه اولیه و تفاوت شرایط و نحوه تجزیه این گیاهان بعد ها به ماده دیگری تبدیل شده اند که با ترکیب اولیه خود متفاوت بوده و به ترتیب به اسید هیومیک، پیت، لیگنیت، ساب بیتومینوس، بیتومینوس و آنتراسیت و در در مرحله نهایی به گرافیت تبدیل و تقسیم بندی شده اند .

شرایط محیطی تشکیل زغال سنگ
شرایط محیطی مناسبی که یکی از انواع زغال سنگ ها در طول دوره های مختلف زمین شناسی تشکیل شده معمولاً مناطقی است که یا نزدیک به سطح دریا بوده یا آنکه نسبتاً از سطح دریا ارتفاع داشته اند ، در این مناطق از نظر شرایط آب و هوایی فرصت مناسبی برای رشد گیاهان و تجمع آنها و جلوگیری از تخریب زیادی و بالاخره تشکیل پیت وجود داشته است . شواهد امر نشان می دهد که زغال سنگ ها اغلب در یک محیط یا منطقه باتلاقی یا مردابی ، بالاخص مشرف به سواحل شکل و فرم گرفته اند .

زغال سنگ در ایران
زغال سنگ ایران مربوط به دوره تریاس بالایی و ژوراسیک زیرین می باشد که در البرز به نام تشکیلات شمشک معروف و در ایران مرکزی بنام هجدک می نامند.

طرز تشکیل زغال سنگ
هنگام تجزیه مواد مختلف گیاهی و تبدیل آنها به عنواع زغال به مقدار زیادی گاز متان و سایر گازهای موجود ، گاز زغال را تشکیل می دهند این گازها در لایه های مختلف محبوس و مقداری از آن در لایه های زغال جمع می شود و به همین خاطر هنگام حفاری در سنگهای اطراف زغال نیز بایستی هوای معدن را از نظر میزان گاز کنترل کرد . که روش های آن در بخش ایمنی توضیح داده شد.

آشنایی
منطقه طزره با وسعت 34 کیلومتر مربع بخشی از دامنه جنوبی رشته کوه البرز را تشکیل می دهد که در فاصله 70 کیلومتر شمال غرب شاهرود واقع شده است. مجموعه معادن این منطقه شامل معادن موسوم به معدن بزرگ طزره، معدن کلاریز، معدن رزمجا است. بطور کلی لایه های قابل استخراج شامل لایه های P10, K23, K21, K19, K10, K5 است. شیب لایه ها 30 تا 55 درجه و ضخامت آنها 4/0 تا 8/1 متر و جنس کمر بالا ماسه سنگ و جنس کمر پایین آنها سیلت استون است.
استخراج زغال سنگ عمدتاً به روش جبهه کار طولانی و پلکانی معکوس می باشد و طول متوسط کارگاه استخراج حدود 100 متر است. پس از استخراج مواد معدنی بوسیله نوار و لکوموتیو به بیرون برده می شوند. در حال حاضر بهره برداری از زخایر معدن توسط بخش دولتی و خصصوصی انجام می گیرد.

فهرست فصول:
شرایط محیطی تشکیل زغال سنگ
زمین شناسی منطقه
انواع نقشه های معدنی
زغال سنگ و مراحل بازیابی زغال
ایــمنی
تهویه
نگهداری در معدن
آبکشی در معدن طزره
شبکه تونلهای معدن طزره
استخراج و روشهای آن در معدن
ترانسپورت حمل و نقل
نمودارها و جداول مربوط به شرکت زغال سنگ البرز شرقی


گزارش کارآموزی معدن زغالسنگ با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما