کارتحقیقی مبانی فقهی و حقوقی رجم

کارتحقیقی مبانی فقهی و حقوقی رجم

دانلود کار تحقیقی مبانی فقهی و حقوقی رجم

چکیده
سنگسار یک نوع مجازات مرگ است که از طریق پرتاب سنگ (که به صورت گروهی انجام می شود ) به طرف مجرم صورت می گیرد . مجازات سنگسار دارای پیشینه تاریخی بلندی است. در کتب تاریخی به رواج سنگسار به عنوان مجازات در یونان باستان اشاراتی شده است . در کتب ادیان ابراهیمی نیز اشاراتی به مجازات سنگسار شده است.
در احکام جزایی اسلام، حد زنای محصنه «رَجْم» (سنگسار کردن) است؛ منظور از «مُحصن» مردى است که همسر دارد و همسرش در اختیار او است، و “مُحصنه”به زنى مى‏گویند که شوهر دارد و شوهرش نزد اوست.

مقدمه
در احکام جزایی اسلام، حد زنای محصنه «رَجْم» (سنگسار کردن) است؛ منظور از «مُحصن» مردى است که همسر دارد و همسرش در اختیار او است، و «مُحصنه» به زنى مى‏گویند که شوهر دارد و شوهرش نزد او است.
هر گاه کسى با داشتن چنین راه مشروعى، باز هم مرتکب زنا بشود، حدّ او سنگسار است، و این قانون اگر چه در قرآن به آن اشاره‏اى نشده است ولی در احادیث پیامبر صلى الله علیه و آله ومعصومین علیهم السلام به طور مسلّم وارد شده است.
البته باید توجه داشت که نه تنها این حکم، بلکه بسیارى از احکام مسلم شرعى که حتى از ضروریات دین به شمار می آید، در قرآن نیامده است؛ البته ضرورتى هم ایجاب نمى‏کند که تک تک احکام شرعى به صورت مبسوط در قرآن ذکر شود؛ در واقع قرآن همانند قانون اساسی هر کشور است و معلوم است که مجموعه قوانین حقوقی، جزایی، مدنی، و … ده ها برابر قانون اساسی است که توسط حقوقدانان تنظیم و ارائه می شود.
خداوند وظیفه تبیین وتوضیح آیات قرآن کریم را بر عهده پیامبرصلی الله علیه وآله گذاشته است آنجا که روى سخن را به پیامبر کرده ومی­فرماید: «وَ أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیْهِمْ وَ لَعَلَّهُمْ یَتَفَکَّرُونَ »
«ما این ذکر را (قرآن را) بر تو نازل کردیم تا آنچه به سوى مردم نازل شده است براى آنها روشن سازى [تا این که آنها در این آیات، و وظائفى که در برابر آن دارند شاید اندیشه کنند»
و همچنین در آیات متعددى اطاعت پیامبر و اهل بیت او (علیهم السلام ) را بر ما واجب نموده است، «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولى الأمر منکم»؛ و یا اطاعت از پیامبر(ص) را اطاعت از خداوند دانسته است، «من یطع الرسول فقد اطاع الله»
به همین جهت، سنّت که گفتار پیامبر و اهل بیت(ع) است یکى از منابع استخراج احکام شرعى به شمار مى‏رود و بسیارى از احکام شرعى از روایات پیامبر(صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام ) استفاده مى‏شود.
حکم رجم زناکارى که داراى همسر باشد، با تحقق شرایط آن، یکى از مسائلى است که با روایات متعدد – از طرق شیعه و سنی – از پیامبر(صلی الله علیه و آله) و ائمه معصومین (علیهم السلام) ثابت شده است، و محل اتفاق جمیع فقها است، بلکه به حد ضرورت و بداهت بین مسلمانان رسیده و جاى تأمل و تردید در این حکم وجود ندارد؛ و در صدر اسلام نیز به دستور پیامبر (صلی الله علیه وآله) انجام گرفته است……..

فهرست مطالب
چکیده
مقدمه
کلیات
فصل اول
منابع فقهی و حقوقی رجم (سنگ سار ) در ایران
گفتار اول : سنگسار پیش از اسلام
مبحث اول : سنگسار در اسلام
مبحث دوم :کیفر زناکار در حدیث و سیره:
بند اول : سنگسار در روایات و احادیث
بند دوم : سنگسار در اسلام
مبحث سوم :احکام فقهی
بند اول : شرایط تحقق
بند دوم :شرایط اثبات
بند سوم : شیوه اجرا
بند چهارم : دیدگاه ها
مبحث چهارم : سنگسار در قرآن
بند اول : احادیث
بند دوم :احادیث شیعه
بند سوم : دیدگاه بعضی از فقها
گفتار دوم : فهرست محکومین به سنگسار در ایران
مبحث اول : سنگسار شده‌ها
مبحث دوم : نقد و بررسی ضرورت صدور بخشنامه توقف اجرای حکم اعدام در ملاء عام از دیدگاه فقهی و قوانین و مقررات کیفری ایران و مصالح نظام مقدس جمهوری اسلامی
فصل دوم
جایگاه اجرای علنی مجازاتها ی سنگسار
گفتار اول – جایگاه اجرای علنی مجازاتها در قوانین جزایی ایران:
مبحث اول :  جایگاه اجرای علنی مجازاتها در فقه
بند اول : بحث انتقادی
بند سوم : رجم در قرآن‌
بند چهارم : رجم در سنت پیامبر(ص)‌
مبحث دوم :  تثبیت رجم به مثابه حکم اسلامی‌
گفتار دوم : سنگسار کردن در قرآن
مبحث اول : شرایط اجرا
مبحث دوم : تشریفات اجرا
مبحث سوم : نحوه اجراء
مبحث چهارم : تشریفات خاص اجرای حد رجم
مبحث پنجم : تشریفات اجرای خاص حد صلب
بند اول  – نحوه اجرای احکامی که مستلزم قطع عضو است .
بند دوم – نحوه اجرای حکم شلاق
نتیجه گیری
پیشنهادات
فهرست منابع 


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما