گزارش کارآموزی معماری و شهر سازی

گزارش کارآموزی معماری و شهر سازی

دانلود کارورزی با عنوان‌ معماری و شهر سازی در قالب ورد و قابل ویرایش در زیر به مختصری از آنچه شما در این گزارش کارآموزی دریافت می کنید اشاره شده است.

ایده کلی طرح پژوهشی

نظر به اینکه هر اثر تاریخی نمی تواند جدا از فرهنگ دوره خود باشد و یا به عبارتی دیگر هر اثر تاریخی بگونه ای تبلور و فیزیکی فرهنگ زمان خود می باشد، سپس برای شناخت هر اثر لازم است مسائل و مباحث اقتصادی، اجتماعی فرهنگی دوره مربوطه و همچنین امور حکومتی سیاسی قرن یا آن دوره همزمان با شکل گیری اثر تاریخی مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و پس از جمع آوری اطلاعات ذیربط به تجزیه و تحلیل آنها پرداخت شود و همواره بایستی مطالعات شناخت اثر تاریخی به اساس استنتاج و نتیجه گیری از تجزیه و تحلیل های مباحث و موارد فوق قرار بگیرد.
پل عباسی و کاروانسرای شاه عباسی کرج در هسته اصلی شهر اولیه کرج قرار دارند و در اطراف این دو اثر تاریخی بیشتر کاربرهای آموزشی- تجاری- فضای سبز و تفریگاهی پیش بینی شده است.

موقعیت تاریخی کاروانسرا و پل

شکل بنا و مطالعه پیشینه تاریخی آن حکایت از آن دارد که جلوخان این کاروانسرا یکی از زیباترین نماهای کاروانسراهای چهار ایوانی دوره صفویه می باشد که در جنبه شمالی کاروانسرا در جهت مسیر شرقی- غربی راه قدیمی کاروانروی ری- قزوین قرار داشته و از طریق پل قدیمی روی رودخانه کرج که در فاصله نزدیکی از آن قرار دارد و به شبکه ارتباطی شمکال شرقی کشور یعنی ری- خراسان مرتبط می گردیده است و از طرف دیگر این راه از طریق قزوین به شمال غرب کشور به شهر تبریز و کشور عثمانی می پیوسته است. (یک دهنه طاق پل مذکور اخیراً تویز اداره میراث فرهنگی استان تهران- کرج مرمت گردیده است.)

وضعیت فعلی کاروانسرای شاه عباسی

زمین کاروانسرای مورد بحث حدود 3000 متر مربع مساحت دارد و 900 متر مربع آن به محوطه حیاط مرکزی تعلق دارد.
حرایم اطراف بنا از هر سمت 6 متر مربع تعیین و به تصویب رسیده است. حریم کاروانسرا بجز قسمتهایی که مورد تعرض و تصرف قرار گرفته و دارای پرونده شکایات می باشد، در بقیه قسمتها رعایت گردیده است. بنا از نظر حریم منظر چنانچه
سزاوار و شایسته است رعایت نشده است.
کاروانسرای عباسی کرج بالقوه دارای ارزشهای فرهنگی- هنری و اقتصادی قابل ملاحظه ای می باشد که به دلایلی از انظار مستور مانده است. اول اینکه این بنا و زمان احداث تا چند دهه گذشته در کنار جاده عبوری و میدان اصلی شهر قرار گرفته بود و کاملاً نمایان بوده در حالیکه هم اکنون بانو از میوه و تره بار میدان ظاهری و انباری که شرح آن از نظر گذشت کالبد آن مخفی می باشد.
دوم اینکه الحاقات بنا که بیشتر در داخل بنا و جبهه شمالی کاروانسرا از طرف خارج بنا نیز می باشد، ارزشهای هنر معماری بنا را تحت تأثیر قرار داده است.
مورد دیگر آنکه چون بنا در حال حاضر فاقد نقش و عملکرد اصلی خود می باشد صرفاً در جهت بیان ارزش اقتصادی بنا، توجه و بازیابی نقش و عملکرد مؤثر و مولد برای بنای کاروانسرا امری است ضروری و لازم، تا ارزش فرهنگی هنری و اقتصادی آن بازیافته شود و به نحو بارز و شایسته ای مورد استفاده قرار گیرد.
مورد آخر شخصیت و حیثیت بنا می باشد که مخدوش و از نظر پنهان است و منتج از دو مورد اول و دوم می باشد که با ارائه نقش و عملکرد موثر و مولد و بهنگام به بنای کاروانسرا که همراه با تلور ارزش های فرهنگی و هنری و اقتصادی آن همراه خواهد بود، نهایتاً شاهد شخصیت و حیثیت والای بنای مزبور خواهیم بود.
بنای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی واقع در مرکز شهر کرج (میدان شاه عباسی) مربوط به دوره صفویه در جلسه مورخ 16/12/2535 شورای فنی حفاظت آثار باستانی مطرح و ثبت آن در فهرست آثار ملی ایران مورد تصویب قرار گرفت.
و نیز در نامه شماره 1584/65 مورخ 18/2/2563 وزارت فرهنگ و هنر تأکید می نماید که جریان امر در جلسه مورخ 16/25/35 شورای فنی حفاظت آثار باستانی مطرح و ثبت آن در ردیف آثار درجه 3 مورد تأیید قرار گرفت.
در تاریخ 15/10/64 بشماره 153 نامه ای از پاسگاه حفاظت آثار و بناهای تاریخی کرج به شهرداری محترم شهرستان کرج در ارتباط با موضوع کاروانسرای شا عباسی نوشته شده که بنا از آثار ثبت شده است و هر طرف آن تا شعاع 6 متر جزء حریم قانونی بوده و هرگونه دخل تصرف مخالف مقررات و ممنوع می باشد و اخطاریه ای مبنی بر تخلیه حریم به تره فروشان میدان شاه عباسی داده شده است که اخیراً اداره دارائی با بستن مالیات به دکه ها موجب ثبت مالکیت متفرقین می‌گردد.

فهرست مطالب

۱- ایده کلی طرح پژوهشی
۲ – موقعیت تاریخی کاروانسرا و پل
۳- وضعیت فعلی کاروانسرای شاه عباسی
۴- شناسنامه کاروانسرا
۵- کاربریهای کاروانسرا در طول حیات خود
۶- موقعیت بنای کاروانسرای شاه عباسی
۷- وضعیت موجود بنای کاروانسرا
۸- وضعیت پل شاه عباسی کرج- گذشته و حال


گزارش کارآموزی معماری و شهر سازی با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلا فاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل کارآموزی به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما