پرسشنامه افسردگی سالمندان

پرسشنامه افسردگی سالمندان

دانلود پرسشنامه استاندارد با عنوان افسردگی سالمندان به صورت word و دارای 6 صفحه می باشد. در زیر به مختصری از آنچه شما در این پرسشنامه دریافت می کنید اشاره شده است.

پرسشنامه افسردگی سالمندان GDS-15 ، با هدف تشخیص علایم افسردگی در سالمندان تدوین گردیده است
افسردگی یک اختلال سلامت روانی است که باید در سالمندان به طور جدی مورد نظر قرار گیرد. براساس آمارهای موسسه ملّی سلامت روان (NIMH) آمریکا، دو میلیون نفر از ۳۵ میلیون آمریکایی بالای ۶۵ سال به نوعی دچار این بیماری هستند.

افسردگی معمولاً نادیده گرفته شده و یا طبیعی و گریز ناپذیر در نظر گرفته می شود و به همین دلیل تشخیص داده نمی شود و درمان نمی گردد.

این امر به ویژه در شرایطی که بیماری دیگری وجود داشته باشد یا رویداد ناگواری اتفاق افتاده باشد (مثل مرگ عزیزان)، که غالباً در مورد سالمندان وجود دارد، صادق است. امّا نکته ای که باید توجه داشت این است که افسردگی به هیچ وجه بخشی عادی و طبیعی از فرایند پیرشدن نیست.

بنابراین تشخیص ابتلا به افسردگی به ویژه در دوران سالمندی امری ضروری به نظر می رسد و همین امر است که همواره بسیاری از محققان را در سراسر دنیا به کنکاش این موضوع وا می دارد که چگونه می توان علایم افسردگی را تشخیص داد.

پرسشنامه افسردگی سالمندان ، با هدف تشخیص علایم افسردگی در سالمندان تدوین گردیده است که در مطالعات بالینی و غربالگری ، به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرم اولیه ی آن دارای ۳۰ سوال می باشد که هر یک از سوالات پاسخ صفر یا یک یا به عبارتی همان بله یا خیر را در بر می گیرد.

پرسشنامه افسردگی سالمندان توسط ملکوتی و همکاران (۱۳۸۵) در ایران هنجار یابی شده است. این آزمون در تحقیقات مختلفی در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار گرفته است و اعتبار بالایی را نشان داده است.

فرم کوتاه (۱۵ سوالی ) این آزمون دارای ضریب آلفای آن ۰/۹ بود که توسط مطالعات مشابهی که در چین ، انگلستان و مالزی انجام گرفت از ۰/۷ تا ۰/۹ متغییر بود.

میتوان اظهار نمود نوع ایرانی فرم ۱۵ سوالی GDS از پایایی و اعتبار مناسبی برای انجام مطالعات غربالگری به ویژه در مناطق شهری برخوردار است.

پرسشنامه ی پیش رو شامل شیوه ی اجرا و نمره گذاری آزمون و همچنین تفسیر نمرات می باشد.

پایایی و اعتبار: دارد
نمره گذاری : دارد
فرمت فایل : ورد آفیس word

پرسشنامه کاملا استاندارد است


این پرسشنامه با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلا فاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. پرسشنامه به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما