پاورپوینت نمودار استخوان ماهی fish bone diagram

پاورپوینت نمودار استخوان ماهی fish bone diagram

دانلود پاورپوینت نمودار استخوان ماهی fish bone diagram PPT
پاورپوینت تمرین عارضه یابی

بخشی از متن:
بررسی و تجزیه و تحلیل حوادث به منظور شناسایی علل وقوع آنها و پیشگیری از وقوع حوادث مشابه، از اصول اساسی برنامه های مدیریت HSE است؛ از ای نرو داشتن یک رویکرد نظام مند به این منظور الزامی است. در چنین رویکردهایی، با توجه به نوع حوادث، نوع و میزان اطلاعات موجود و سایر ملاحظات می توان از ابزارها و تکنیک های متعدد، با توجه به ویژگ یهای هرکدام، بهره گرفت. برخی از این روش ها به صورت خاص به منظور تحلیل حوادث طرحریزی شده اند و برخی از آنها تکنیکهای عمومی حل مساله یا شناسایی و تحلیل مشکلات می باشند. نمودار استخوان ماهی (علت و معلول) یکی از ابزارهای متداول ریش هیابی مشکلات است که کاربردهای فراوان، به ویژه در مدیریت کیفیت دارد. در این مقاله ضمن معرفی مختصر این تکنیک، ب هنحوه بهره گیری از آن برای تجزیه و تحلیل حوادث (با انجام یک مطالعه موردی) پرداخته شده است.

هفت ابزار کنترل کیفیت
نمودار جریان فرآیند (Process Flowchart)
برگه بررسی (Check Sheet)
گراف (هیستوگرام) ( ستونی، xy، راداری، پای کیک)
تجزیه تحلیل پارتو
نمودار علت و معلول(Cause and Effect Diagram) یا fish-bone
نمودار پراکندگی (Scatter Diagram)
نمودارهای کنترل (Control Chart)

تاریخچه نمودار استخوان ماهی (FISH BONE)
اولین نمودار علت و معلول به وسیله پرفسور «کاآرو ایشی کاوا» از دانشگاه توکیو هنگام تدریس چگونگی تجزیه عوامل مختلف و ارتباط آنها با یکدیگر به مهندسان کارخانه کاوازاکی در تابستان 1943 با طرح و شکلی که شبیه یک ماهی بود ساخته شد. نمودار علت و معلول از زمره روشهایی است که از ژاپن سرچشمه گرفته و برای بهبود کیفیت به کار رفته است.
این نمودار بعداً به کشورهای دیگر نیز برده شــده است و گاهی آن را نمودار «ایشی کــــاوا» یا نمودار استخوان ماهی (FISH BONE) نیز می گویند؛ چرا که این نمودار اولین بار توسط پرفسور «ایشی کاوا» مطرح گردید و ازطرفی دیگر شکل آن شبیه استخوان اسکلت ماهی است که مشکل، عیب یا معلول در سر آن قرار گرفته است.
سپس این نمودار به وسیله دکتر «ادوارد دمینگ» به عنوان ابزاری سودمند برای بهبود کیفیت به کار برده شد. او مدیریت کیفیت فراگیر را پس از جنگ جهانی دوم در ژاپن آموزش داد و «ایشی کاوا» و «دمینگ» از این نمودار به عنوان اولین ابزارها در فرایند مدیریت کیفیت استفاده کردند.

رسم نمودار علت و معلول
نمودار علت و معلول، ارتباط بین ویژگی کیفی و عوامل و فاکتورهای مرتبط با آن را نشان می دهد.
رسم آن کار چندان ساده ای نیست و حتی با اطمینان می توان گفت که موفقیت درحل یک مسأله، موفقیت در ساختن یک نمودار علت و معلول است.


 


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما