مقاله کارآموزی اداره برق منطقه ایی باختر

مقاله کارآموزی اداره برق منطقه ایی باختر

دانلود مقاله گزارش کارآموزی اداره برق منطقه ایی باختر – کارورزی
این کار آموزی دارای ۵۷ صفحه همراه با عکس می باشد
فصل اول
آشنایی کلی با مکان کارآموزی:
اداره برق منطقه‏ای باختر در سال ۱۳۶۷ تاسیس شده است. این شرکت که در جاده کمربندی و جنب پل راه آهن قرار دارد کارهایی از قبیل انتقال و توزیع نیروی برق را بر عهده دارد. این شرکت به عنوان یک شرکت مادر، شرکتهای برق منطقه‏ای استانهای همدان و لرستان را نیز تحت پوشش خود دارد. شرکت برق منطقه‏ای باختر که یکی از شرکتهای بسیار مهم در استان می‏باشد در کارهای عمرانی نیز نقش موثری را ایفا می‏کند. این شرکت با ساخت دکلهای برق قدرت، که توسط مهندسین عمران ساخته می‏شود، برق را به سراسر ایران منتقل می‏کند. این شرکت کارهای عمرانی از قبیل ساخت نیروگاهها، ساخت ساختمانهای RDC ، ساخت دکلهای انتقال قدرت و غیره را نیز بر عهده دارد که از طریق مناقصه کارهای عمرانی خود را به پیمانکاران واجد شرایط واگذار می‏کند.
این ساختمان که به عنوان ساختمان R.D.C نامیده می‏شد رو به روی ساختمان مرکزی قرار داشت. این ساختمان شامل پنج طبقه بوده که طبقه زیرزمین آن به عنوان پیلوت مورد استفاده قرار گرفته می‏شد. این سازه دارای اسکلت فلزی بوده و سقف آن تیرچه بلوک بوده که از بلوکهای به ارتفاع ۲۵ سانتیمتر استفاده می‏شد.

فصل دوم
ارزیابی بخش‏های علمی کارآموز:
گزارش حاصل ماحصل حضور اینجانب در محل اجرای یک پروژه ساختمانی و مشاهدات عینی و تجربیاتی است که در طول مدت اجرای پروژه به صورت شخصی کسب نموده‌ام.
اکثر مطالب این گزارش از طریق دریافتهای شخصی جمع آوری شده و موضوعاتی که به صورت مجهول از دید اینجانب می‌گذشت از طریق پرس و جو و تحقیق از عوامل اجرائی اعم از مهندس، معمار، بنا و کارگر مرتفع گردیده است.
در این گزارش سعی شده است حتی‌المقدور از اشاره به جزئیات ریز مختص این پروژه صرف نظر شود وصرفاً مطالبی عنوان گردد که به صورت کلی برای تمامی پروژه‌های ساختمانی از این قبیل عمومیت دارد لذا تا جایی که امکان داشت از ذکر جزئیاتی از قبیل شماره تیر آهن مصرفی ، نوع ورق و آرماتورها و . . . پرهیز شده است.
در هر بخش از این گزارش ابتدا مطالبی را که در طول مدت تحصیل در مورد موضوع مورد نظر آموخته بودم و با مشاهدات خود در محل اجرای پروژه مطابقت داشت ذکر نموده‌ام وسپس موضوعاتی را که علاوه بر آموخته های خود در ساختمان مذکور مشاهده نموده‌ام به صورت نکاتی ذکر کرده‌ام.

پی‌ریزی
پی یا فونداسیون پایین ترین قسمت ساختمان و در واقع قسمت حائل بین ساختمان و زمین است که ساختمان بر روی آن استوار می‌گردد.
وظیفه پی در یک ساختمان انتقال بارهای وارده از طرف ساختمان به زمین است لازم به ذکر است که ترتیب انتقال بارهای یک ساختمان به صورت زیر است :
۱- سقف ۲- تیر ۳- ستون ۴- پی ۵- زمین
و به همین علت است که ستون‌ها را بر روی پی‌ها قرار می‌دهند زیرا ستونها حامل بارهای وارده از طرف ساختمان هستند.
پی یا فونداسیون جسم صلبی است که در هنگام تحت فشار قرار گرفتن از طرف ستون هیچ گونه تغییر شکلی از خود نشان نمی‌دهد و تمامی بارهای وارده از طرف ستون را عیناً به زمین منتقل می‌کند.
اگر قرار بود که در یک ساختمان از پی استفاده نشود ما ناگزیر بودیم که ستون ها را بر روی زمین قرار داده، همین بار ساختمان را مستقیماً و بدون هیچ واسطه ای به زمین وارد کنیم که در چنین حالتی زمین تاب تحمل وزن زیاد ستون را نداشته و در قسمت زیر ستون سوراخ می‌شود. پی علت استفاده از پی ها در ساختمان ها بر طرف کردن ضعف زمین در باربری است. به بیان دیگر اگر زمین مقاومت کافی را در تحمل وزن ساختمان داشت دیگر احتیاج به اجرای پی در ساختمان نبود و ما می‌توانستیم بار ساختمان را مستقیماً بر روی زمین وارد کنیم و از طرفی طبق قوانین فیزیک بار وارده بر یک جسم با سطح مقطع آن جسم نسبت عکس دارد یعنی هر قدر سطح مقطع پی بزرگتر باشد بار کمتری به اجزای پی وارد می‌شود و در واقع بار وارده از طرف ستون در پی پخش می‌شود و به همین علت است که سطح مقطع پی از سطح مقطع ستون بزرگتر است.از طرف دیگر اگر ما بخواهیم ستون را مستقیماً بر روی پی قرار دهیم به دلیل تیز بودن لبه های ستون، سطح پی را سوراخ کرده و در آن فرو می‌رود به همین خاطر در قسمت اتصال ستون به پی صفحه ای فولادی قرار می‌دهیم که این عیب را بر طرف کند.
این صفحه فولادی به صفحه ستون موسوم است که آن را به وسیله بولت هایی( پیچ هایی) به پی متصل می‌کنند. این بولت ها قبل از بتن ریزی پی درون آن قرار داده می‌شوند و پس از بتن ریزی درون پی محکم می‌شوند.
پی جسمی مکعب است که اجزاء آن را بتن و آرماتور(میلگرد) تشکیل داده است.
بتن برای انتقال بار از ساختمان به زمین و آرماتور برای حفظ حالت ثابت پی به کار می‌رود تا در اثر بار زیاد، پی متلاشی نگردد و اجزاء بتنی آن در کنار یکدیگر باقی بمانند، چون مقاومت کششی بتن بر عکس مقاومت فشاری آن بسیار ضعیف است. بتنی که برای ساختمان پی استفاده می‌شود باید دانه بندی تو پر و عیار بالای سیمان داشته باشد تا به بهترین نحو کار انتقال بار را انجام دهد. همچنین میلگرد های مصرفی در پی باید عاری از زنگ زدگی باشند و در ضمن آجدار نیز باشند تا بدینوسیله اتصال خوبی بین بتن و آرماتور بوجود آید.
برای اجرای پی، پس از آنکه محل اجرای فونداسیون بر روی زمین حفر شد ( عملیات پی کنی ) دور تا دور پی مورد نظر را با ارتفاع معینی دیوار چینی نموده تا فضای لازم برای
آرماتور گذاری و بتن ریزی پی بوجود آید. در واقع با این دیوار چینی مکعبی بوجود خواهد آمد که چهار طرف آن دیوار، کف آن زمین و روی آن باز است تا از طریق آن بتن و آرماتور مربوط به پی در جای خود اجرا شود.
اگر به جای دیوار چینی پی از همان دیوارهای خاکی بوجود آمده در اثر پی کنی،برای پی ریزی استفاده کنیم مشکلات زیر به وجود خواهد آمد.
اول آنکه در هنگام پی کنی به هیچ وجه نمی‌توان دیوارهای اطراف پی را دقیقاً صاف به همان اندازه مورد نظر حفر کرد، چون اگر حفاری به وسیله کارگر صورت گیرد در اثر کلنگ وی بر روی دیوارها باقی خواهد ماند علاوه بر آنکه دیوارها کاملاً عمود نخواهد بود و اگر حفاری با ماشین صورت گیرد تقریباً هیچگاه فاصله دیوارهای پی با طول ماشین مورد نظر برابری نخواهد کرد و با توجه به این مطلب که در هنگام طراحی پی از طرف مهندس محاسبه بر روی تک تک اجزاء پی از لحاظ باربری حساب شده است لذا اگر پی مورد نظر ذره ای از اندازه طراحی شده کوچکتر باشد دیگر قدرت باربری مورد نظر را نخواهد داشت و اگر پی مورد نظر از اندازه طراحی شده بزرگتر ساخته شود از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود.
دوم آنکه در هنگام بتن ریزی یا آرماتور گذاری پی امکان دارد قسمتی از خاک های دیواره اطراف پی به دخل بتن ریخته شود که این عمل باعث کم شدن مقاومت بتن پی مورد نظر خواهد شد.
لذا به منظور جلوگیری از به وجود آمدن اشکالات فوق و مسائلی از این قبیل در هنگام پی ریزی، اطراف پی مورد نظر را به وسیله دیوارهای آجری مهار می‌کنند.
نکته: قطر دیوارهای آجری مذکور معمولا ۲۰ سانتی متر است و به منظور جلوگیری از تخریب این دیوارها در هنگام بتن ریزی به علت فشار زیاد وارده بر این دیوارها، پشت این دیوارها در هنگام بتن ریزی به علت فشار زیاد وارده بر این دیوارها، پشت این دیوارها را با خاک و نخاله‏های ساختمانی پر می‏کنند.
چون دیوارهای مذکور فقط به منظور اجرای دقیق پی و بتن ریزی صاف و تمیز ساخته می‏شود لذا در برخی از کارهای ساختمانی و صلاحدید پیمانکار، پس از بتن ریزی پی و خشک شدن بتن، این دیوارها خراب و از آجرهای آن در جاهای دیگر ساختمان استفاده می‏کنند.
چون این دیوارها عمدتا موقت بوده و پس از خشک شدن بتن خراب می‏شوند معمولا این دیوارها را به ارزان ترین نحو می‏سازند یعنی برای ملات این دیوارها از سیمان استفاده نمی‏کنند بلکه آن را از گل می‏سازند که هم ارزانتر است و هم راحت‏تر تخریب می‏کنند.
به منظور جلوگیری از نفوذ آب بتن، دیوارهای داخلی پی را به وسیله پلاستک یا ماده‏ای مانند آن که آب را از خود عبور نمی‏دهد می‏پوشانند و سپس بتن ریزی را انجام می‏دهند تا بدین ترتیب آب بتن جذب دیوارهای اطراف پی نشوند.
در هنگام دیوار چینی پی، بنا داخل پی ایستاده و عملیات دیوار چینی را اجرا می‏کند تا بدین وسیله سطح صاف دیوار در داخل پی قرار گیرد. به عبارت دیگر بنا دیوار مذکور را از داخل شاقول می‏کند.
قبل از بتن ریزی پی و به منظور تمیز بودن و صاف بودن کف پی‏ها و شناژها در هنگام بتن ریزی، بتنی با عیار پایین و قطر حدود ۵ سانتی متر در کف پی‏ها و شناژها ریخته می‏شود که وظیفه تمیز نگه داشتن و صاف بودن کف پی را به عهده دارد که به آن، بتن مگر یا بتن نظافتی گفته می‏شود. در ضمن این بتن باعث جلوگیری از خروج آب بتن از کف پی می‏شود.
نکته: برای تراز کردن سطح بتن اعم از مگر، پی و. . . . بدین گونه عمل می‌کنیم که پس از بتن ریزی و ماله کشی روی بتن، شمشه ای را روی آن قرار داده( از طرف پهنای شمشه) به گونه ای که زیر شمشه کاملاً بتن پر باشد و سپس تراز را روی شمشه قرار داده و صاف بودن سطح بتن را بدین وسیله بررسی می‌کنند.
پس از بتن ریزی، واکنش های شیمیایی بین سیمان و آب آغاز شده و سفتی بتن بدین وسیله تأمین می‌شود. در مدت زمان انجام این واکنش ها که قسمت اعظم آن در هفت روز اول بتن ریزی صورت می‌گیرد، توقف این واکنش ها به منزله از دست رفتن مقدار زیادی از مقاومت بتن می‌باشد. به همین دلیل در طول این هفت روز رطوبت بتن باید حفظ گردد.
در صورت عدم مراقبت از بتن در هفت روز اول به وسیله مرطوب نگه داشتن آن، در روی سطح بتن ترک هایی ایجاد می‌شود که نشانه ضعف در مقاومت فشاری آن است.
اگر این ترک ها بیش از حد مجاز در بتن بوجود آید می‌توان به وسیله تزریق بتن در این ترک ها، ضعف ناشی از مقاومت پایین بتن را تا حدودی مرتفع نمود.
با توجه به این موضوع که رطوبت بتن فقط از قسمتی از آن از دست می‌رود که در مجاورت هوا قرار دارد، باید پس از آنکه بتن کمی سفت شد شروع به مراقبت از آن نمود که این امر به وسیله آب پاشی روی بتن هر چند ساعت یک بار صورت می‌گیرد( منظور از مراقبت از بتن، حفظ رطوبت و دمای مناسب بتن در هنگام سفت شدن است) رطوبت بتن را علاوه بر آب پاشی از طریق قرار دادن پوشش های خیس روی بتن و یا تشکیل حوضچه های آب روی آن نیز می‌توان تأمین نمود.
آرماتورها پی نیز به صورت شبکه های به هم بافته شده در بالا و پایین پی قرار می‌گیرند که فاصله این شبکه ها از اطراف پی در حدود ۵ سانتی متر می‌باشد که به آن کاور آماتور می‌گویند.
همانطور که اشاره شد وظیفه پی انتقال بار وارده از طرف ستون به زمین است. با توجه به این موضوع که در یک ساختمان بارهایی را که ستون های مختلف به پی ها وارد می‌کنند ممکن است متفاوت باشد، پی احتمال اینکه ابعاد پی ها در ساختمان با هم متفاوت باشد وجود دارد.
زمینی که در زیر پی وجود دارد در اثر بارهای وارده عکس العمل نشان داده و اگر مقاومت کافی را دارا نباشد، نشست کرده و در نتیجه باعث نشست پی و در واقع باعث نشست ساختمان می‌گردد. با توجه به این موضوع که هیچ راه علاجی برای جلوگیری از نشست ساختمان در چنین شرایطی وجود ندارد، ما فقط می‌توانیم با بکارگیری شناژها که در واقع رابط بین پی های ساختمان است نشست را در کل ساختمان به صورت یک اندازه به وجود آوریم.پس در واقع وظیفه شناژ اتصال کلیه پی ها به یکدیگر است تا در هنگام نشت یک پی کل پی های ساختمان به همان اندازه نشست کرده و مانع از تخریب ساختمان شود. لازم به ذکر است کلیه اعمالی که در پی ریزی انجام می‌شود در اجرای شناژها نیز باید اجرا شود.
در هنگام بتن ریزی پی ها و شناژها و به منظور جلوگیری از ریزش دیوارهای ساختمان مجاور فقط قسمتی از خاک های کنار دیوار را که زیر ستون واقع می‌شود( قسمت مربوط به پی) را خاکبرداری و بتن ریزی کرده و اجرای شناژهای کناری که با دیوار همسایه مجاور است را به بعد از اجرای اسکلت و مهار دیوارهای همسایه به وسیله پشت بندی ستون های کناری در تماس با دیوار موکول می‌کنیم.
همچنین می‌توان به منظور جلوگیری از ریزش دیوارهای مجاور ساختمان به وسیله قرار دادن شمع هایی آنها را مهار نمود.
همانطور که قبلاً نیز ذکر شد پس از دیوار چینی اطراف پی ها و کار گذاشتن آرماتورهای آن و قبل از بتن ریزی، صفحه ستون و بولت های آن را بر روی پی کار گذاشته سپس اقدام به بتن ریزی می‌نمائیم.
چند روز پس از بتن ریزی، صفحه ستون پی باز شده و زیر آن را مجدداً بتن ریزی می‌کنند که هیچ گونه فضای خالی در زیر صفحه ستون باقی نماند که اصطلاحاً به این عمل رگلاژ صفحه ستون گفته می‌شود.
نکته: پس از رگلاژ صفحه ستون و اطمینان از تراز بودن صفحه ستون آن را به وسیله خال جوش به بولت هایی که به صفحه ستون پیچ شده است جوش می‌دهند و با این کار مانع از بر هم خوردن تراز صفحه ستون در هنگام اجرای اسکلت می‌شوند.

انواع قالب
۱- قالب بندی پی ها: در ساختمان های کوچک که بیشتر مورد نظر این کتاب می‌باشد معمولاً برای قالب بندی پی ها از آجر استفاده می‌کنند. بدین طریق که بعد از خاک برداری و تعیین محورها اندازه پی ها را با آجر چیده و بعد شناژها را نیز به آن متصل می‌نمایند ضخامت این آجر چینی حتی می‌تواند ۱۰ سانتی متر هم باشد بهتر است در این مورد از ملات گل استفاده شود زیرا در این صورت بعد از سخت شدن بتن می‌توان آجرها را برداشته و مجدداً استفاده نمود ولی در این طریق( دیوار ۱۰ سانتی متری و ملات گل) ممکن است در موقع بتن ریزی دیوارها قالب تحمل وزن بتن را ننموده و از همدیگر متلاشی شود که در این صورت می‌باید قبل از بتون ریزی پشت کلیه قالب ها را با خاک و یا آجر و یا مصالح دیگر بسته می‌شود بطوریکه به خوبی بتواند تحمل وزن بتون را بنماید. مشکل اساسی در این نوع قالب بندی آنست که آجر آب بتون مجاور خود را مکیده و آن را خشک نموده و فعل و انفعالات شیمیایی را در آن متوقف می‌نماید و در نتیجه حداقل به ضخامت ۵ سانتی متر بتون مجاور خود را فاسد می‌نماید برای جلوگیری از این کار بهتر است که رویه آجر با یک ورقه نایلون پوشانیده شود تا آجر و بتون مستقیماً در تماس نباشند. مزیت دیگر این ورقه نایلون آنست که بعد از سخت شدن بتون آجرها به راحتی از از قالب جدا شده و می‌تواند در محلهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد. بهیچ وجه نباید تصور نمود که قبل از بتون ریزی می‌توان دیوارهای قالب آجری را با پاشیدن آب سیراب نموده بطوریکه آجرها آب بتن را نمکند زیرا اولاً با پاشیدن آب آجر کاملاً سیراب نمی‌شود و در ثانی مقدار زیادی آب در قالب جمع شده که خارج کردن آن از قالب بسیار مشکل و حتی غیر ممکن می‌باشد و این آب داخل پی جای بتن را گرفته و موجب پوکی قطعه می‌شود.

۴- قالب بندی سقف:
در مورد سقف ساختمانهای بتونی آنچه که در ایران معمول است اغلب تیرچه بلوک می‌باشد. گاهی نیز دال بتونی پیش ساخته و یا بتون ریخته شده در محل می‌باشد در مورد دال بتونی پیش ساخته احتیاج به قالب بندی نیست زیرا کارخانه سازنده با توجه به دهانه و بارهای مرده و زنده دالهای مورد لزوم را به عرض حدود یک متر ریخته و با جرثقیل در محل روی تیرهای اصلی که قبلاً ریخته شده و کاملاً سخت گردیده است قرار می‌دهند ولی در مورد سقفهای بتونی ریخته شده در محل و سقفهای تیرچه بلوک برای هر کدام احتیاج به قالب بندی مخصوصی می‌باشد برای سقفهای بتونی که احتیاج به قالب بندی مفصل تر و محکم تر دارد معمولاً از بهم میخ کردن تخته ها و تشکیل صفحه ای به ابعاد مورد نیاز استفاده می‌کنند که این تخته ها را روی داربست های چوبی قرار داده آنگاه شبکه های فلزی( آرماتور بندی) را روی آن قرار می‌دهند و بتن ریزی می‌نمایند در مورد داربست سقف و تیر های اصلی در طبقه همکف که پایه های چوبی روی زمین قرار می‌گیرد و حتی ممکن است که این پایه ها روی خاک دستی واقع شود در اثر وزن بتن که به پایه ها منتقل می‌شود این پایه ها نشست کرده و تیر بتونی و یا سقف از جای خود حرکت نموده و از تراز خارج شده و در نتیجه شکم برمی‌دارد برای جلوگیری از این مطلب باید حتماً زیر این پایه ها تخته هائی به ضخامت ۴ تا ۵ سانتیمتر و به عرض حدود ۲۰ سانتیمتر و به طول حدود ۴ متر قرار دارد تا فشار وارده از تیر یا سقف در اثر وزن بتن نقطه ای نبوده و به سطح منتقل شده و خطر نشست پایه ها را کمتر بنماید به این تخته ها تخته زیر سری می‌گویند برای تنظیم قالب بندی و سهولت در قالب برداری از گوه استفاده می‌نمایند بدین طریق که دو عدد گوه زیر هر پایه قرار می‌دهد و بوسیله چکش آن را در جای خود محکم نموده و آنگاه آنرا بوسیله گچ در محل خود محکمتر می‌نمایند تا خطر هر گونه جابجائی پایه به حداقل برسد.
در مورد سقفهای تیرچه بلوک احتیاج به بستن تمام سقف یا تخته نیست فقط باید کمر تیرچه ها به فاصله های حدود ۵/۱ تا ۲ متر بسته شود تا از شکم دادن آنها جلوگیری شود برای داربست سقفهای تیرچه بلوک نیز باید همان مطالبی را که در مورد سقفهای بتونی گفته شد رعایت گردد در قسمت سقف تیرچه بلوک در این مورد توضیح بیشتر داده خواهد شد.اولین نفر باشید

نظر شما