مقاله هیدرولوژی چیست؟

مقاله هیدرولوژی چیست؟

دانلود مقاله هیدرولوژی چیست؟
هیدرولوژی چیست؟
بر اساس آخرین مطالعات تاکنون ۵ میلیارد سال از عمر زمین می گذرد و شواهد نشان می دهد که آب از همان ابتدای تشکیل کره زمین، نقش مهمی در تحول و قابل سکونت کردن آن به عنوان تنها سیاره قابل زیست داشته است. با تشکیل اقیانوس ها و دریاها و تشکیل بخار از روی آن ها و ایجاد ابر و بارندگی و به طور کلی گردش آب در طبیعت و جاری شده آب در رودخانه ها و بازگشت مجدد آن به طرق مختلف به اقیانوس ها، ابتدا زندگی اولیه با گیاهان و جانداران پست آغاز شد و سپس گیاهان و حیوانات عالی به وجود آمدند.

پوسته زمین که از سنگ های آذرین سرد شده تشکیل شده بود، در اثر تماس با هوا و جو تحت تأثیر پدیده هوازدگی قرار گرفت و تغییرات هم زمان آب، دما و یخبندان باعث تکه تکه شدن سنگ ها شده و جاری شدن آب ها، آن ها را جابه جا کرده و دشت های وسیعی را که دارای پوشش خاک بودند به وجود آوردند. این پوشش خاکی همراه با آب قابل دسترس در طبیعت، محیط مناسبی را برای رشد گیاهان فراهم نموده و محیط مناسب برای زندگی بشر آماده و مهیا گردید. انسان های نخستین از آب تنها برای شرب استفاده می کردند و به تدریج با پیشرفت تمدن و گذشت زمان، از آن برای گردش آسیاب ها، کشاورزی و حمل ونقل نیز استفاده کرد.
هم زمان با پیشرفت تمدن ها، استفاده از آب نیز شکل تازه ای به خودگرفت، به طوری که در بسیاری از زمینه ها، از کشاورزی گرفته تا صنعت و از همه مهم تر تولید انرژی از آب استفاده می شود و امروزه دسترسی به آب کافی و با کیفیت مناسب در زمان و مکان مناسب مد نظر می باشد و هر گونه کمبود آب را مانعی در جهت توسعه پایدار می داند. به همین دلیل هر ساله سرمایه های زیادی برای توسعه منابع آب و طرح های مرتبط با آن، مثل سدسازی و احداث شبکه های آبیاری و زهکشی، آبخیزداری، مهار سیل و تغذیه آب های زیرزمینی انجام می دهند.

فهرست مطالب :
هیدرولوژی چیست ؟ ۱
سیکل (چرخه) هیدرولوژی : ۲
بارندگی :PRECIPITATION 3
تبخیر : EVAPORATION 3
اهمیت آب در ایران : ۴
مسائل شناخت آبهای سطحی : ۴
کمبود مایه حیات در مشهد ۸
عرضه آب بسته بندی پاکتی دائمی است ۹
نکات ضعف شاخصاهای خشکسالی ۱۵
بررسی خشکسالی های تاریخی با استفاده از شاخصل پالمر ۱۹
سیل و سیلاب ۲۰
پیش بینی سیل ۲۱
محاسبه حداکثر سیل محتمل ۲۳
اهمیت پیش بینی وقوع سیل ۲۴
سیل و امواج مد ۲۴
تفاوت سیل با طغیان ۲۶
اثرات ایجاد سیل ۲۷
گونه های سیل ۲۸
مهم‎ترین خسارات سیل ۲۸
اقدامات قبل از وقوع سیل ۳۱
اقدامات هنگام سیل ۳۳
منابع : ۳۵


 


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما