دانلود مقاله موتورهای جستجو

دانلود مقاله موتورهای جستجو

دانلود مقاله موتورهای جستجو

مقدمه

رشد اینترنت شگفت‌ آور شده است. با توجه به تحقیق میدانی در سال 1996 این رشد تصاعدی همچنان ‏ادامه دارد. و تخمین زده شده که شبکه از نظر اندازه و حجم هر ۱۲ تا ۱۵ ماه دوبرابر می‌شود. بطور تقریبی ‏‏۰۰۰/۱۰۰ وب‌گاه در اگوست ۱۹۹۵ وجود داشته و این تعداد در اگوست ۱۹۹۶ به ۰۴۱/۵۳۶ رسیده ‏است. از آنجائی که هر پایگاه می‌تواند بسیاری از صفحات وب را در خود داشته باشد این باعث می‌شود که ‏تعداد بیشتری از صفحات وب بوجود آید. در حالیکه کیفیت بسیاری از صفحات ممکن است مورد سؤال ‏باشد و نگهداری بسیاری از صفحات پراکنده است. اما صفحات معتبری هم وجود دارد که اطلاعات با ‏ارزشی در مورد بسیاری از موضوعات ارائه می‌دهد. آنچه استفاده‌کنندگان به آن نیاز دارند یک سیستم ‏جداکننده است که مو از ماست بکشد.
تلاشهای زیادی صورت گرفته که این وظیفه را آسان کند: کتابداران و متخصصان موضوعی راهنماهای ‏موضوعی را گردآوری کرده‌اند.«اخبار کتابخانه‌های تحقیقاتی و دانشکده‌ای»۱ بطور دوره‌ای راهنماهای ‏منابع اینترنتی را در موضوعات انتخابی منتشر می‌کند. علاوه بر آن فهرستنویسان ‏Intercat‏ را (که یک ‏فهرست آزمایشی برای اینترنت است) بوجود آورده‌اند. ‏OCLC‏ نیز پایگاه ‏Netfirst‏ را برای نمایه‌سازی ‏منابع اینترنت با سرعنوانهای موضوعی کتابخانه کنگره و اعداد طرح دهدهی دیویی ایجاد کرده است. ‏کتابداران مرجع یک پایگاه وب را به نام ‏Infofilter‏ بوجود آورده‌اند که مرور منابع اینترنتی را به اشتراک ‏بگذارند و کتابداران رده‌بندی موضوعی را برای سازماندهی منابع اینترنت مورد آزمایش قرار داده‌اند. اما ‏چیزی که بیشترین توجه استفاده‌کنندگان اینترنت را به خود معطوف داشته است، احتمالاً عنکبوتها و ‏روباتهایی هستند که خدمات جستجو را انتخاب می‌کنند. برای بسیاری از جستجوگران اینترنت، این ‏موتورها با راه دادن آنها به فضای اطلاعاتی عظیم کمک موقتی ارائه می‌دهند. کاربران اینترنت بزودی ‏فهمیدند که این موتورها کامل و مناسب نیستند زیرا آنها منطقه جغرافیایی خاصی را پوشش می‌دهند، ‏بصورت متفاوت نمایه‌سازی می‌شوند و منابع را با کلیدواژه‌ها بازیابی می‌کنند. استفاده‌کنندگان هرگز ‏نمی‌توانند اعتماد کنند که یک جستجو جامع یا قطعی باشد. با وجود اینکه نتایج بازیابی ظاهراً بوسیله میزان ‏ارتباط مرتب شده است و استفاده‌کنندگان مبارزه با ریزش کاذب مواد تکراری و نامربوط را ادامه می‌دهند. ‏در کل پیشرفت خوبی در کمک به استفاده‌کنندگان برای جهت‌یابی در اینترنت بوجود آمده، اما این ابزارها ‏آنقدر زیاد هستند که انتخاب صحیح یکی از آنها کار سختی است.
علاوه بر آن انتخاب موتورهای جستجوی مناسب ممکن است برای استفاده‌کنندگان عمومی و نیز ‏کتابداران، به علت رویه‌های پیچیده، مهمتر باشد. بعنوان مثال، اینفوسیک سرویس رایگان دارد، اما ‏سرویسهای هزینه بر، یعنی متخصصان اینفوسیک، نمایهء بزرگتر و قابلیتهای جستجوی قویتر ارائه می‌دهند.
وب کروکر یک درخواست حق عضویت دارد که زمانی آن را تحمیل می‌کند. اگر این عمل در مقابل ‏هزینه برای خدمات یک رویه شود، لازم خواهد بود برای استفاده کنندگان و بخصوص کتابداران که ‏بدانند کدامیک از موتورهای جستجو را باید به خدمت بگیرند.
این تحقیق تلاش کرده که کارآیی موتورهای کاوش را در آدرس دهی نیازهای اطلاعاتی ارزیابی کند. آیا ‏آنها می‌توانند جوابهایی برای سؤالات مرجع واقعی بازیابی کنند؟ آیا آنها منابع خوبی برای سؤالات ‏موضوعی ارائه می‌دهند؟ آنها تا چه حد نتایج جستجو را براساس میزان ارتباط مرتب می‌کنند؟ کدامیک از ‏موتورهای جستجو بهتر عمل می‌کنند؟ جواب این سؤالات به ما کمک خواهد کرد که نقاط ضعف و ‏قوت موتورهای کاوش را بهتر بفهمیم و ما را قادر می‌سازد که برای برطرف کردن نیازهای اطلاعاتی ‏موتور کاوش مناسب را انتخاب کنیم.‏

فهرست مطالب مقاله

مقدمه ‏ ‏۱‏
پیشینه پژوهش ‏ ‏۳‏
روش شناسی ‏ ‏۵‏
یافته ها ‏ ‏۹‏
امتیاز تنظیم بر اساس ارتباط ‏ ‏۱۰‏
جستجو در اینترنت ‏ ‏۱۱‏
انواع موتورهای جستجو ‏۱۲‏
نحوه کار موتورهای جستجو ‏ ‏۱۳‏
عوامل مهم در انتخاب موتور جستجو ‏ ‏۱۵‏
دسته بندی موتور های جستجو ‏۱۷‏
بررسی یک موتور جستجوی پیمایشی ‏ ‏۱۸‏
مکان و تکرار ‏ ‏۲۰‏
عوامل خارج از صفحه ‏ ‏۲۱‏
نتیجه گیری ها ‏ ‏۲۱‏
مهمترین موتورهای جستجو ‏۲۴‏
منابع و پی نوشت ها 25این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما