مقاله اختلال پس از سانحه

مقاله اختلال پس از سانحه

دانلود مقاله اختلال پس از سانحه Post traumatic disorder article

اختلال پس از سانحه
اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) بعد از رویداد آسیب زا مانند تجاوز جنسی، شکنجه، زلزله ایجاد می شود. افرادی که اختلال فشار روانی پس آسیبی دارند به آسانی وحشت زده می شوند. آن ها از چیز هایی که قبل از حادثه لذت می بردند دیگر لذت نمی برند. آن ها تحریک پذیر هستند. آن ها از موقعیت هایی که رویداد آسیب زا را به یاد آن ها می آورد دوری می کنند و یادآوری رویداد آسیب زا برای آن ها سخت است. آن ها بارها کابوس رویداد آسیب زا را در خواب می بینند. نشانه های PTSD معولاً تا شش ماه پس از رویداد آسیب زا ادامه می یابند. البته گهگاه در سال های بعد بعضی ازنشانه ها تکرار می شوند. PTSD معمولاً با افسردگی یا اضطراب همراه است.

اختلالات پس از سانحه در کودکان و نوجوانان و شیوه های تداخلی اثربخش در جهت سازگاربخشی آنان
حوادثی طبیعی همچون سیل، زلزله، آتشفشان، طوفان های مهیب و همچنین حوادثی بشرساخته از قبیل جنگ، دربردارنده اثراتی دراز مدت بر جنبه های عاطفی و روان شناختی افرادی است که در معرض آنها قرار گرفته اند.ناخن جویدن، شب ادراری، لکنت زبان، گوشه گیری، کابوس های شبانه، کم اشتهایی، سوء هاضمه، اختلالات در دفع،تمایلات اوتیسم، نومیدی به آینده و حتی تمایلات به خودکشی از جمله علائم قابل مشاهده در کودکان و نوجوانان بازمانده از حوادث و سوانح به شمار می آیند. اگرچه در سده ها و حتی در دهه های پیشین، مؤسسات امدادرسان جهانی، دولتها، و حتی NGO های ملی و بین المللی،امدادرسانی خود را بیشتر متمرکز بر جنبه های فیزیولوژیک استوار می ساختند، لیکن امروزه به موازات امداد رسانی های پزشکی و دارویی و ارسال محموله های غذایی و پوشاک، به جنبه های عاطفی و روان شناختی نیز توجه میشودکه البته این امر برای قشر کودک و نوجوان از اهمیت والاتری برخوردار است. تاسیس کلینیک هایی با هدف بازی درمانی _ تئاتر درمانی _ پانتومیم ونقاشی درمانی می توانند ضمن کمک های تشخیصی به درمانگران، منجر به تخلیه هیجانی کودک و نوجوان شده و ارائه اسوه و الگوهایی از طریق قصه گویی، میتواند سازگاری هرچه بیشتر کودک و نوجوان را با شرایط جدید فراهم آورد. نویسنده این مقاله کوشش خواهد نمود تا بر اساس تجارب بالینی خود در شهر زلزله زده بم، به ترسیم رئوسی در جهت این مهم فائق آید.


 


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما