دانلود کتاب خطی حل مشکلات طمطم هندی

دانلود کتاب خطی حل مشکلات طمطم هندی

دانلود کتاب خطی حل مشکلات طمطم هندی

توضیحات کتاب طمطم هندی:

کتاب حل مشکلات نوشته طمطم هندی: حکیم محمد هندی از جمله دانشمندان هندی است که در اوایل دوره اسلامی از شبه قاره هند مهاجرت کرد و وارد حوزه تمدن اسلامی شد. دوستان او به او طمطم می گفتند و او طمطم معروف شد.طمطم از جمله دانشمندان و منجمانهندی است که آثار او تا پیش از جابر بن حیان رواج داشته است. از زندگی او اطلاعات مشخصی در دست نیست ولی طبق گزارش ابن خلدون مدت‌ها پیش از جابر بن یان زندگی می‌کرده است.

آثار طمطم هندی

کتاب حل مشکلات نوشته طمطم هندی
اعمال الکواکب السبعه
این کتاب از جمله کتاب‌های معتبر در علوم خفیه است.[۲][۱] ابن خلدون این کتاب را از جمله کتب در زمینه اسرار حروف آورده است.[۳]

طلسمات طمطم هندی

از مشهورترین، قدیمی‌ترین و پرخوان‌ ترین کتب علوم غریبه می‌باشد.

علوم غریبه:

کتاب حل مشکلات نوشته طمطم هندی

علوم خَفیّه یا علوم غریبه یکی از دو شاخهٔ «علوم» در تقسیمات قدیمی دانش‌ها در نظام آموزش مدارس اسلامی بوده‌است. شاخهٔ دیگر، یعنی علوم جَلیّه، به طب و منطق و هندسه و غیره مربوط است قوانین مشخصی داشت و در کتاب‌ها نوشته و در مکاتب تدریس می‌شد، ولی علوم خفیه – که علوم غریبه نیز نامیده می‌شوند – به نیروهای مافوق طبیعت می‌پردازد و اسرار آن در نزد عالمانش پنهان می‌ماند. اگرچه نمی‌توان علوم خفیه و علوم جلیّه را به ترتیب به همان متافیزیک و فیزیک ارسطویی ترجمه کرد، اما مشابهت بسیاری بین چنین تقسیم‌بندیهایی وجود دارد.

حجم ۴.۵۳ مگابایت
فرمت PDF
تعداد صفحات 63
اولین نفر باشید

نظر شما