دانلود پاورپوینت تیراندازی با کمان

دانلود پاورپوینت تیراندازی با کمان

دانلود پاورپوینت تیراندازی با کمان PowerPoint archery ppt
تاریخچه تیراندازی در جهان
تیراندازی یکی از قدیمی ترین ورزشهایی است که هنوز هم انجام میشود. در اینجا نمیخواهیم شما را به زمانی ببریم که انقلاب تیر اندازی انجام شده، بلکه می خواهیم از تاریخ بشر و انسان بگوییم.
شاهدان قدیمی که تیراندازی را از زمانهای بسیار دور در انجام میدادند شاید بتوان تاریخ انجام آنرا به “عصر سنگی” نسبت دادند (در حدود 20000 سال قبل از میلاد مسیح). مردمان اولیه زمانی که در مصر باستان زندگی میکردند از تیر و کمانهای ابتدایی استفاده می کردند که قدمت استفاده از این ابزار به چیزی حدود 5 هزار سال پیش از شروع اولین نشانه های جنگاوری در روی کره زمین بر میگردد.
در زمان جنگ ارابه ای هر تیمی از سه مرد تشکیل می شد، یک راننده ارابه، یک نیزه دار، و یک تیر انداز. در زمان حکومت ژو از 256 تا 1027 قبل از میلاد، خاندان سلطنتی در مسابقات تیر اندازی شرکت میکردند که با مراسم جشن و موسیقی و … همراه بود.

تاریخچه تیرکمان در ایران باستان
زرتشت در اوستا می‏گوید : نخستین فلسفه آسایش بشر و حیات اجتماعی وی بر مبنای سلامت تن و روان قرار گرفته است و جامعه بیمار روبه نابودی است و تنها افرادی که از سلامت تن و روان برخوردارند ، می‏توانند جامعه ای سالم و پیشرو پدید آورند و در آن با آسایش و آرامش زندگی کنند و راز سلامت خود را در کم خوردن و ورزش می‏دانستند .
در نتیجه در پرتو ورزشهای گوناگونی چون سواری ، تیراندازی ، شکار ، چوگان بازی و کوهنوردی و … فرزندانشان را به زیور این صفات نیکو می‏آراستند و به تیراندازی و شکار اهمیت زیادی می‏دادند زیرا هم برای پرورش تن و هم برای دفاع لازم بود. از آرش ، پسر دوم کی‏قباد و برادر کی‏کاووس سخن رفته است . وی به عنوان یک اسطوره و قهرمان ملی یاد شده است
بدین صورت که جنگی میان ایران و توران آغاز می‏گردد که سپاه ایران در مازندران محاصره می‏گردد . نبرد میان افراد افراسیاب (شاه توران) و منوچهر پادشاه ایران به نتیجه ای نمی‏رسد . ایران برای تعیین مرز و آشتی ، پشنهاد پرتاب تیری از سپاه ایرانیان به جانب خاور را می‏دهد . قرار اینگونه صورت می‏پذیرد که هرکجا تیر فرود آید مرز ایران و توران خواهد بود . آرش که بی‏نظیرترین کماندار عصر خود بود به میدان فراخوانده شد . فرشته زمین (اسفندیار ) به آرش گفت تا کمان را بردارد و تیری به جانب خاور پرتاب کند .
پس برهنه شد و بدن خود را به شاهنشاه و سپاهیان نشان داد و گفت :‌ من تندرستم و نقصی ندارم ، اما می‏دانم که چون تیر از کمان رها کنم ، همه نیرویم با تیر از تنم بیرون خواهد رفت و جانم فدای ایران خواهد شد . آن گاه آرش تیرو کمان را برداشت و بر قله کوه دماوند برآمد و تیر را رها کرد تا در کنار رود جیحون بر درخت گردویی نشست . آنجا را مرز ایران و توران قرار دادند و به یاد آرش و تیرانداختن وی در سال دوجشن برگزار کردند . یکی جشن تیرگان کوچک (13 تیر) روز تیرانداختن آرش و دیگری (14 تیر) روز به اصابت نشستن تیر .
هرودت مورخ مشهور یونانی پیرامون وضعیت نظام تعلیم و آموزش در ایران باستان می‏نویسد : ایرانیان از 5 سالگی تا 20 سالگی سه چیز را می‏آموختند : سوارکاری ، تیراندازی و راستگویی. در کتاب منتخب رساله قوسیه در کنار آموزش هنر کمانداری ، اوصاف متعلم این علم را بدین صفات به تفصیل نوشته اند : اول نیک نهاد ، دوم حق شناسی استاد ، سوم حریص نبودن ، چهارم راست گفتار ، پنجم خوش خلق ، ششم جوانمرد ، هفتم گشاده سینه و بخشنده ، هشتم عادل ، نهم قلیل الکسل و کثیر الطاعت ، دهم درازدست و صاحب قناعت ، و به کفران نعمت و بخیل طبیعت و شریر خصلت و کریه طلعت و بدطینت نباشد و نیز تیرانداز باید که همیشه به طهارت باشد و بی ‏طهارت به تیرو کمان و آلات تیراندازی دست نکند.

تاریخچه و کمان در اسلام
تیروکمان در بسیاری از ادیان ستایش گردیده و بسیاری از پیامبران با قائل بودن ارزشی والا برای آن ، خود با تیروکمان به جنگ پرداخته و از این ابزار ارزشمند برای پیشبرد دین الهی خود سود جسته اند . که از این میان می‏توان حضرت اسماعیل (ع) و حضرت داود (ع) را نام برد و پیامبـــــر اکرم (ص) نیز با تمامی سلاحها از جمله تیروکمان جنگ می‏فرمودند .
تیراندازی در اسلام بسیار مورد توجه بوده به حدی که خود ائمه معصومین نیز در این رشته ورزشی که در واقع رزمی نیز هست شرکت نمــــوده و حتی شرط بندی در آن را به خلاف اکثر موارد دیگر جایز می‏شمردند .
پیامبر ضمن ترغیب و تشویق جوانان به مبادرت به تیراندازی در این باره می فرماید : ای فرزندان اسماعیل تیراندازی کنید که پدرتان تیرانداز بوده است در تاریخ زندگی امام محمد باقر (ع) آمده است که هشام آن حضرت را به دمشق فراخوانده و در مجلسی که نظامیان و فرماندهان حضور داشته و تیراندازان بزرگ و چیره دست به تیراندازی مشغول بودند ، وارد می‏کند ، سپس از وی می‏خواهد که تیراندازی کند . آن حضرت عذر آورد که من پیر شده ام و از من گذشته که بخواهم تیراندازی کنم ، در صورت امکان مرا معاف دارید ولی هشام نمی‏پذیرد و تیروکمان را به امام می‏دهد و امام با نشانه روی سیبل ، تیر را به مرکز هدف می‏زند و تیر دوم را به انتهای تیر اول تا نوک شکافته و در وسط خال می‏نشاند .
سپس تیرهای سوم و چهارم تا هفتم هر کدام به انتهای تیر قبلی خورده و در وسط خال جای می‏گیرد که این مهارت بی‏نظیر امام را در تیراندازی به حاضرین نشان می‏دهد.سعدابن ابی وقاص از اصحاب رسول اکرم (ص) ، بهترین تیرانداز اسلام و عصر خود بوده است . که در یکی از تمرین ها وقتی سعد تمام تیرهایش به مرکز هدف می‏نشیند ، پیامبر می فرمایند : فداک ابی و امی ‍(ای سعد پدر و مادرم فدای تو باد) ، که این نوع رفتار پامیر نشاندهنده آن است که تیراندازی تا چه حد قابل اهمیت بوده و پیامبر برای کمانداران ارزش زیادی قائل بودند و همواره آنان را مورد تشویق و تقدیر قرار می دادند
خوب برای شروع اول باید این رشته رو معرفی کنم : تیر اندازی با کمان یک رشته سنتی کشور ماست که در دین ما هم خیلی به تیر اندازی تاکید شده است. انگلیسی تیر اندازی با کمان کلمه Archery است که می گویند از اسم کوچک آرش کمانگیر گرفته شده است! ا تیر اندازی با کمان به دو رشته تخصصی تقسیم می شود: 1) ریکرو Rickerve 2) کامپوند Compound در رشته ی ریکرو :کمان به شکل سنتی و به اصطلاح به صورت موج است . این کمان ها از یک قبضه و دو بازو در بالا و پایین تشکیل شده است و یک زه به طور معمولی به این دو بازو متصل است


 


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما