دانلود پاورپوینت بهداشت ورزشی

دانلود پاورپوینت بهداشت ورزشی

دانلود پاورپوینت بهداشت ورزشی PowerPoint Health Hygiene ppt
مقدمه :
یکی از مهمترین مسائلی که همواره فکر بشر را از زمانهای دور به خود مشغول داشته ، حفظ تندرستی و سلامت و رهایی از درد و رنج بیماریها بوده است .
عده کثیری از مردم ، بهداشت را عدم ابتلاء به بیماری توصیف می نمایند . این تعریف گر چه تا حدی می تواند قابل قبول باشد اما تعریف جامعی نیست زیرا عدم ابتلاء به بیماری فقط به سلامت دستگاه جسمانی بدن اطلاق می شود و سلامت روانی و اجتماعی را توجیه نمی کند.
بهداشت از عدم ابتلاء به بیماری بالاتر و برتر است وبرای تندرست ماندن ، تنها سلامت شخص کافی نیست زیرا عوامل موروثی ، شخصی و محیطی از فاکتورهای موثر در سلامتی افراد بوده و زندگی یک فرد سالم در محیط های نامناسب خود باعث بیماری می گردد.

بهداشت :
تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)
طبق این تعریف ، بهداشت یک حالت کامل سلامتی جسمی – روانی و اجتماعی است و تنها عدم ابتلاء به بیماری یا ناتوانی و نقص عضو دلیل برسلامت و بهداشت نمی تواند باشد.

تعریف پروفسور وینسلو (Winslow)
علم و تکنیک پیشگیری از بیماریها ، افزایش طول عمر و ارتقای سطح سلامت و توانایی انسان از طریق کوششهای گروهی افراد جامعه به وسیله : الف) بهسازی محیط ب) کنترل بیماریهای واگیردار
ج) آموزش بهداشت فردی د) ایجاد خدمت پزشکی و پرستاری جهت تشخیص زودرس و به موقع بیماریها و …

بهداشت
فردی
محیطی

بهداشت فردی : تمام فعالیتهای بهداشتی که توسط شخص انجام می شود را بهداشت فردی گویند.(مانند بهداشت پوست، مو، دهان ودندان ، چشم و گوش و … )
بهداشت محیط : عبارت است از کنترل عواملی از محیط زندگی که به نحوی در رفاه و سلامت بدنی ، روانی و اجتماعی انسان تاثیر دارند و یا خواهند داشت بهداشت محیط گویند .

آموزش بهداشت و اهمیت آن:
آموزش بهداشت عبارت است از : مجموعه تجربیاتی که به نحو مطلوبی در اطلاعات ، طرز تفکر و و ضع رفتار انفرادی و اجتماعی افراد جامعه موثر است و موجب سلامت جسمی و روانی می شود.
هر برنامه اصلاحی اگر با آموزش توام نباشد ، به نتیجه مثبت نخواهد رسید.
آموزش رکن اصلی و پایه اساسی هر نوع اقدام بهداشتی است.

بهداشت ورزشی :
بهداشت ورزشی را می توان به دوگونه تعریف نمود :
( در کتاب ها سلامتی از طریق ورزش)
1. به کارگیری و استفاده از علوم و روش های مناسب هنگام فعالیت های ورزشی برای پیشگیری از بروز و اشاعه بیماری ها و جلوگیری از صدمات جسمانی در محیط ورزشی .
2. فراهم کردن شرایط و عواملی که در نتیجه آن ورزشکاران بدون هیچ گونه صدمه ای به فعالیت های ورزشی خود بپردازند ؛ درحین و پس از ورزش احساس ناراحتی نداشته باشند .

هدف بهداشت ورزشی :
ایجاد محیطی سالم و به دور از هرگونه موارد غیر بهداشتی برای انجام فعالیتهای بدنی مناسب و نشاط انگیز است .

فهرست:
مقدمه
تعاریف بهداشت
انواع بهداشت
آموزش بهداشت و اهمیت آن
بهداشت ورزشی
بهداشت پوشاک ورزشی
بهداشت اماکن ورزشی
بهداشت سالن های ورزشی
جمع بندی


 


اولین نفر باشید

نظر شما