دانلود تحقیق تاریخچه متالوژی و ریخته گری

دانلود تحقیق تاریخچه متالوژی و ریخته گری

تاریخچه متالوژی و ریخته گری

مقدمه

ریخته گری ازدیر باز به عنوان یک صنعت شناخته شده واز قدیمی ترین شاخه های متالوژی است که در تعریف آن می توان گفت شامل ذوب فلزات و ریختن آنها در محفظه ای به نام قالب می باشد که این قالب می تواند ماسه تر ویا قالب دائم باشد که هر کدام بنا بر اساس نیاز بشر مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع متالوژی و ریخته گری ، به عنوان یکی از مهمترین صنایع پایه یا مادر در عصر جدید نقش اساسی در پیشرفت جامعه صنعتی بر عهده دارد.متالوژی و ریخته گری یک مبحث گسترده تر تحت عنوان مهندسی و علم مواد منشعب شده ویکی از شاخه های این مبحث به شمار می رود. البته علم مواد ، طیف وسیعی از مواد مانند فلزات ، سرامیکها ، پلاستیکها و …. را شامل می شود.

دلیل اینکه متالوژی توانسته است به عنوان یک مبحث مستقل و خود شمول مطرح شود ، اهمیت ویژه فلزات به عنوان یکی از مواد اساسی صنعتی وساختمانها می باشد. به طوری که یک پنجم تولیدنا خالص ملی درکشورهای صنعتی به تولیدفلزات ومحصولات فلزی اختصاص دارد. اهمیت ویژه فلزات دارا بودن خواص میکانیکی منحصر به فرد نظیر دارا بودن استحکام مناسب و در عین تغییر شکل پلاستیکی می باشد.پلاسیتیسیته یکی دیگرازخواص ذاتی فلزات می باشدو به ما این امکان را می دهدکه بتوانیم با استفاده از روش های مختلف شکل دادن فلزات از جمله ریخته گری ومتالوژی محصولات دیگری را تولید کنیم.
مشارکت دانشمندان ومتخصصین سایررشته های مهندسی درراستای توسعه مهندسی متالوژی بسیار موثر و ارزشمند می باشد . شیمیدانها به مطالعه در زمینه اکسیداسیون و احیای فلزات خواص کا تالیزوری فلزات و قوانینی که بیان کننده شرایط ترکیب و آلیاژ سازی فلزات هستندپرداختند.متخصصین فیزیک جامد،درحالیکه مجذوب ساختار اتمی والکترونی فلزات شده بودند بر تحقیق در مورد روشهایی که بتوانند تحت تاثیر موارد فوق ، خواص اصلی فلزات و آلیاژها را تعیین نمایند پرداختند . مهندسین میکانیک در زمینه تغییر فرم پلاستیکی فلزات ، مهندسین سازه در زمینه خواص میکانیکی فلزات در شرایط عملی ومهندسین برق در تمامی موارد که خواص الکتریکی و مغناطیسی خاصی از فلزات ، قابل دست یابی باشد به پژوهش پرداختند. با این وجود تمامی این کارشناسان موضوع فلزات و متالوژی را از دیدگاه تخصصی خودشان بررسی کرده اند که البته کاملا امی طبیعی است . از این رو وظیفه یک متالوژیست تکمیل و هماهنگ نمودن عملکرد این محققین می باشد.درواقع یک متالوژ نقش فردی را باید ایفا نماید که درتمامی این علوم وتکنولژیها صاحب نظرمی باشند. به عنولن مثال برای انتخاب صحیح فولاد مناسب جهت ساختن توربین موتر ، جت داشتن آگاهی های لازم کافی در مواردی مانند اصول علم شیمی که در تهیه فولاد کاربرد دارند ، فرایندهای تولید ، مانند ریخته گری ، نورد ، آهنگری و ماشین کاری و جوش کاری نیز در مواردی مانند شکست ترد ، تغییر شکل ناشی از خزش در درجه حرارتهای بالا و خوردگی ضروری می باشد . همچنین یک مهندس متالوژ در عین دارا بودن تخصص عملی در یک زمینه خواص بایستی توانایی اظهار نظر در زمینه های وسیع مورد بحث در قسمتهای قبل را نیز داشته واز دانش وسیعی برای یافتن عیوبی که باعث تخریب قطعات مهندسی می شوند برخوردار باشد. طرح موجود فرایندی ازریخته گری دیسک ترموز خودروی پراید می باشد ودر رده صنعت دسته بندی می شودپس ازانتخاب طرح ومطالعاتی که به عمل آمد، مشخص شد که این قطعه مورد نیاز بازار بوده وطی مصاحبه ای که با توضیح کنندگان انجام شد ، آنها اطمینان خرید محصول را از جانب خودشان نیز اعلام کردند. این طرح ، تولیدی واشتغال زا بوده به طوری که با به کار گیری آن حدود۶۷ نفر مشغول به کار می شوند که این تعداد نیز امکان افزوده شدن را دارند.


این مقاله با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلا فاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. مقاله به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


این فایل با کیفیت عالی آماده خرید اینترنتی میباشد. بلافاصله پس از خرید، دکمه دانلود ظاهر خواهد شد. فایل به ایمیل شما نیز ارسال خواهد گردید.


راهنمای خرید:

  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.

اولین نفر باشید

نظر شما